skip to Main Content
+420 774 661 829 stranky@kranti.cz Na objednání osobní konzultace v Oslovicích volejte 774661829, nebo napište SMS, zavolám vám. Těším se na setkání s vámi Kranti.

O pijavici lékařské

Existuje 650 známých druhů pijavic

z nich se v medicíně používají jen tři druhy. Nejvýznamnější pro aplikaci je Pijavice lékařská. Dá se od jiných pijavic lehce rozlišit, má na zádech žluto-oranžové nebo zelené proužky, dobře viditelné například na sluníčku. Ostatní druhy pijavic jsou absolutně nevhodné pro medicínské účely. Pijavice lékařské jsou na červené listině a v přírodě se už téměř nevyskytují.

 

Bloodsucker medical

 

Pijavka lékařská má dvě přísavky – jednu menší na předním konci těla, kde začíná trávicí trakt, druhou větší na zadním konci těla, kde se nachází anální otvor. Uprostřed přední kruhové přísavky má pijavka ústní otvor se třemi čelistmi. Pijavka dýchá celým povrchem těla, je schopna přijímat kyslík ze vzduchu i vody.

Pijavka lékařská je hermafrodit, má samčí i samičí pohlavní orgány. Pohlavní zralosti dosahuje ve druhém až třetím roce života. Rozmnožují se od jara do podzimu. K rozmnožování je zapotřebí vždy dvou pijavek, jedna v roli samičky, druhá v roli samečka. Vajíčka pijavky lékařské jsou chráněna obalem, tzv. kokonem. V každém kokonu je 15 – 30 vajíček, jedna pijavka naklade 4 -5 kokonů. Kokony jsou uloženy ve vlhké zemi. Mladé pijavky se líhnou za 30-40 dní. Regenerační schopnost pijavek, a to zejména v zajetí, je omezená. V přírodě žijí pijavky 4 – 5 let, jejich hmotnost se pohybuje od 1 do 2g, po nasycení 10 – 15g. Bez potravy vydrží 1 – 2 roky! Pijavky v noci odpočívají, během dne ožívají.

K terapeutickým účelům se Pijavice lékařské  chovají na speciálních biofarmách v mnoha státech. Nejznámější farmy kolem Čech jsou v Německu, Francii, Maďarsku a na Ukrajině.

Pijavice lékařské, než opustí brány biofarmy, žijí v umělých podmínkách více jak rok a půl svého života. Rok trvá nežli se vylíhne nová pijavička a doroste do „distribuční“ velikosti. Po roce života na farmě s krmením speciální krevní směsí (opět zdravotně nezávadnou) jsou ještě 8 měsíců v tzv. karanténě. Aby byla zaručena zdravotní nezávadnost pijaviček.

Po více než roce a půl strávené na biofarmě vydrží ještě cca 1 rok až rok a půl bez potřeby přisátí. Pijavičky opouštějí biofarmu „najedené“. Běžně v přírodě, po plném napití, vydrží pijavička až dva roky bez nutnosti se přisát. Dožívá se přibližně 20 let.

Na chov je velmi přísný dozor a velmi přísné normy. Pijavičky musí být zcela zdravé, neboť přicházejí do přímého kontaktu s krví člověka. Samozřejmě, že nesmějí klienta nakazit žádnou nemocí. Z biofarem  terapeuté obdrží certifikát o zdravotní nezávadnosti pijavic.

V rámci HIRUDOTERAPIE používám pijavice z certifkovaé biofarmy BBEZ v Talwegu, Německo.

certifikatpijavice

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top